Szabó András - legális kisbalta
(utolsó módosítás: 2012.05.03.)
A Magyar Késmíves Céh tagja. Made in Hungary, Debrecen-Bánk
Műszaki adatok:
- Fej súlya: 480 g (legális méretű)
- Teljes súlya: 608 g tok nélkül. tokkal 715 g
- Él hossza: 77 mm (legális méretű)
- Fej szélessége: 139 mm
- Fej vastagsága: 25 mm
- Fej magassága: 74 mm
- Fej anyaga: 56crv kovácsolt rozsdamentes acél, Szabó András hőkezelése
- Élezése: konvex
- Nyél hossza: 290 mm, eredetileg 370 mm volt.
- Nyél anyaga: gőzölt akác
- Tok: 4 mm-es marhabőr by Ponggi
- Készült: 2012. február havában
Tapasztalataim:
Egy ideje rájöttem, hogy ha a kés vágó és csapkodó-gallyazó funkcióját kettéválasztom, kapok egy sokkal jobban használható, lényegesen kisebb, könnyebb kést (ami így akár folder is lehet), és új eszközként kapok egy jól használható kis baltát, amit alkalomadtán a hátizsákba dobhatok. Papica - aki komoly Bushcrafter tapasztalatokkal rendelkezik - egyik publikus videójában még azzal a gondolattal is eljátszott, hogy a balta kellően megélezve, még kés nélkül is megfelelő választás lehet. Úgy döntöttem, kipróbálom a kisbaltát. Sok változatot nézegettem. A no-name olcsó 2-3 eFt-os barkácsárúházas baltából nem kértem. Egyrészt nem tetszett, másrészt emlékeim szerint egyik sem volt legális méret.
Apropó, legális méret... Az erdő törvényben szerepel, hogy a balta fejmérete nem haladhatja meg az 500 g-ot. Városban, közterületen érvényes a 8 cm max. élhossz, illetve szúróhossz, de bármit teszünk a balta KKVE (Közbiztonságra Különösen Veszélyes Eszköz) marad, mivel beletartozik a "jellegzetesen ütés céljára használható és az ütés erejét, hatását növelő eszköz" meghatározásba. Szóval ezt is kizárólag erdőben, magánterületen, illetve hátizsákban elcsomagolva.
A kisbalta keresésnél leszűkült a választék azáltal, hogy vagyonokat nem akartam rá szánni, fontos volt az 500 g-os korlát, és cél volt a praktikusan kis méret. Ez utóbbi alatt azt értettem, hogy amit nagy fix + ütőfa megoldással tudtam, azt a kisbaltával jobban, kényelmesebben tudjam, de nagyobb feladatot nem tűztem ki számára. Emellett minél kisebb, könnyebb legyen az eszköz. Két irány maradt. A gyáriból a Fiskars X5 vs. X7, illetve a Szabó András által készített custom kisbalta. Szeretem a hazai kézműves alkotásokat, így rendeltem egy kisbaltát Andrástól, a fejformát rábíztam. Az elkészítés átfutási ideje cirka két hónap volt. Ezalatt vettem egy X5-öst is, hogy arra az időre is legyen, no meg kipróbáljam. Erről majd egy másik cikkben olvashattok.
A kisbalta nyelezve megérkezett. El kell mondjam, kézbe fogva megértettem Papica gondolatát. Egy ilyennel az övre fittyentve boldogan indul az ember az erdőbe. A baltának gyönyörű éle volt, és élezni is nagyon egyszerű, gyors művelet. Eredetileg 37 cm hosszú nyéllel kértem / kaptam. Ez övre lógatva jó méret, mivel lehetővé teszi az egy, és kétkezes használatot. Ez utóbbi egy nap mint nap irodában computert nyüstölő embernek nem utolsó szempont.
A kisbaltát erdőben, és a Duna parton (Megyeri híd - Szentendre között) kipróbálva komoly benyomást tett rám. Nagyon szépen, 6-7 cm-es ágakat jellemzően egy csapásra kettényeste. Nem hasító fejsze, de azért hasítani is szépen lehet vele, ami csapadékosabb időszakban tűzgyújtáshoz elengedhetetlen dolog. A balta fokát is kipróbáltam természetesen. Innentől számomra nem is lényeges, hogy a késemen legyen törővég. Cöveket leverni, magot feltörni remek dolog. Papica ötletén felbuzdulva jól megéleztem a kisbaltát, és vágtam vele almát, kenyeret, szalámit, szalonnát, meg faragtam vele cöveket. Bevallom a legviccesebb az alma volt, fiam javasolta, hogy a fokával is próbáljuk ki, mert úgy még viccesebb lesz. Viszont a szalonna, szalámi, és legfőképpen a cövek faragása élmény volt.
Ami nem tetszett, köszönhetően annak, hogy az X5-öst is használtam már párszor. A balta, akár mennyire is hatalmas érzés magamnál tudni, kiránduláskor, túrázáskor nem tartozik a legfontosabb felszerelésekhez. Ritkán kell, akkor sem feltétlenül. Ha választanom kell, inkább viszek egy kisfűrészt (Bahco Laplandert), mint a kisbaltát. Ha viszem, akkor hátizsákba kerül. Itt már éreztem, hogy sok nekem a két kisbalta. Használatra, minőségre, kinézetre egyértelműen a Szabó kisbalta tetszett. Méretre praktikumra pedig sajnos az X5. Egyik vergődésem során fogtam, és lerövidítettem a nyelet, hátha. Lehet, hogy még jobban kellett volna, nem tudom. Bevallom a HS Vaddisznó átalakíttatása óta nagyon megtanultam, hogy nem szabad átalakíttatni a mesterek munkáját, sk. pedig pláne nem. Sajnos végül az X5-öst tartottam meg.
Akik komolyabban túráznak, erdőbe járnak, természethez közelebb élnek mint jómagam, azok ne a Fiskarst válasszák, hanem a Szabó András baltáját. Árban csak picivel van felette, de használhatóság, és szerethetőség tekintetében sokszorta jobb annál.
Budapest, 2012.05.03.
Linkek:
Készült fényképek:
A képekre kattintva, külön ablakban megtekinthető nagyobb felbontásban...