Spyderco - Manix C95
(utolsó módosítás: 2011.07.16.)
Made in U.S.A.
Műszaki adatok:
- Penge hossza: 95 mm
- Él hossza: 85 mm
- Penge max. szélessége: 32 mm
- Penge vastagsága: 4 mm
- Nyitólyuk átmérő: 14 mm
- Penge anyaga: CPM-S30V porkohászati rozsdamentes acél
- Nyitott hossza: 224 mm
- Zárt hossza: 129 mm
- Súlya: 174 g
- Penge rögzítése: Back lock (hátsózáras)
- Markolat anyaga: G-10
- Clip: átszerelhető, jobbos/balos, Tip-up/down
- Kést már nem gyártják, boltban nem kapható.
Tapasztalataim:
Legutóbbi Koloska völgyi erdőjárásom során rájöttem, hogy számomra a vastag brutál fixpengés kések nem használhatóak, nekem erre nincs szükségem. Emellett nagyon jól bizonyított a Spyderco Mini Manix késem, ami viszont csak kis jóindulattal legális bicska. Ebből jött a gondolat, hogy ha már úgysem vitamentesen legális a Mini Manix, akkor választhatnám a Manix első típusát, a Manix I.-est, ami határozottan egy nagy folder. Szerencsére Scharm éltárs éppen megvált 35eFt-ért az ő Manix I.-esétől, amit így birtokba vehettem. Pengéje igaz arányosan nem vastagabb, mint a Mini Manix, de amire én használom, arra a 4mm is elegendő.
A Koloska völgyben a hús feldolgozásánál, és az ágak lemetszésénél jobb lett volna a hosszabb penge, és a nagy Manix 13 mm-el nagyobb pengemérettel rendelkezik, mint a mini Manix. Egymás mellé/alá téve a két kést, tökéletesen látható, hogy valójában a nagy Manix I.-es kést kurtították le pár helyen. Meglepő, de például a markolat hasznos része egyáltalán nem rövidült, fogása a mini Manixnak talán még kényelmesebb, és praktikusabb is. Zsebben hordva a Manix I. kissé kényelmetlenül nagynak tűnt.
A nagy Manix kétségtelenül brutálisan nagy, és igen erős szerkezetű bicska. Hátsózáras, és megvan a konstrukciós hibája, ami eleinte nem, később igencsak idegesítő volt számomra, nevezetesen, hogy a kést rányomva a penge kicsit hátramozdul. ennek valójában semmi jelentősége nincs, pusztán zavaró érzés.
A pengéje remekül sikeredett, bár itt is kijelenthetem, hogy a Mini Manix rövidített pengéje még jobb lett. A penge íve igen jól élezhetővé teszi a kést. Vágásra, finom munkára nagyon jól alkalmazható. Pengetőnél erős vágásra szintúgy alkalmas. Ezt a kést is, mint a Mini Manixot brutálisan élesre lehet húzni.
A nagy Manixnál is megvolt a pengén az a choil kialakítás, minek köszönhetően a pengére kényelmesen és biztonságosan ráfogva faragáshoz, finom munkához kényelmesen és biztosan vezethető a kés. Első elképzelésem az volt, hogy a Mini Manixot viselem hétköznap, a Manix I.-est pedig erdőben, kirándulásokkor. Rövid használat után beigazolódott, hogy a nagy Manix csak kevés dologban jobb, mint a Mini Manix változat, azoknál sem számottevően. Sok szempontból viszont rosszabb volt annál. Belegondolva ezt a gyártó is felismerhette, és feltehetően pont ezért nem is vitte tovább a Manix I. változatát. Utólag, megtapasztalva a Manix I.-est, nem is bánom a döntésüket. Későbbi Mora cikkemben olvashatjátok, hogy nem sokkal később meg is váltam a Manix I.-től.
Budapest, 2011.07.16.
Linkek:
Készült fényképek:
A képekre kattintva, külön ablakban megtekinthető nagyobb felbontásban...