Victorinox - Climber 1.3703
(utolsó módosítás: 2014.02.27.)
A mindennapos EDC svájcibicska.
Műszaki adatok:
- Bicska típusszáma: 1.3703
- Tok típusszáma: 4.0533
- Nagy penge hossza: 68 mm (legális méretű - EDC)
- Él hossza: 60 mm (legális méretű - EDC)
- Penge szélessége: 13 mm
- Penge vastagsága: 2 mm
- Penge anyaga: BRD 1.4110 német rozsdamentes acél, élszalagos
- Penge keménysége: 57-58 HRC
- Teljes hossza: 160 mm nyitott nagy penge esetén
- Zárt hossza: 91 mm
- Súlya: 83 g
- Penge rögzítése: nincs
- Markolat vastagsága: 17 mm
- Markolat szélessége: 26 mm
- Markolat anyaga: műanyag
- Funkciók: 14
Funkciók:
- nagy kés penge
- kis kés penge
- konzervnyitó
- - kis csavarhúzó
- dugóhúzó (egyik legfontosabb eleme)
- lyukasztó ár
- kulcskarika
- fogpiszkáló
- csipesz
- univerzális emelőkampó (szinte lehetetlen kinyitni)
- sörnyitó (szintén fontos eleme)
- - széles csavarhúzó
- - kábelcsupasztó
- olló (fontos napi eszköz)
Tapasztalataim:
Volt egy Victorinox Outriderem, ami gyakorlatilag minden valós igényemet kielégítette, amellett, hogy még használható mérettel rendelkezett. A napi viseléskor azonban rájöttem, hogy csak erdőben van jelentősége a nagy rögzített pengének, és a fafűrésznek. Napi használatra (EDC-re) sokkal alkalmasabb a 91 mm-es Victorinox Climber. Végül vettem egyet az Óbudai Auchan ExtraMetál boltjában, és még Victorinox bőrtokot is tudtam hozzá venni. Ez egy remek combo így. Erdőbe az Outrider (kiruccanó), hétköznapra a Climber (mászó) kést használom. Amivel még korábban szemeztem, az a Spartan, ami lényegében az olló hiányával különbözik.
A nagy penge és a kis penge nem rögzítettek, méretük jóval 80 mm alatti, így idehaza, és külföldön egyaránt társunk lehet. Sokáig nem értettem a kis penge funkcióját, aztán rájöttem. A kés belépő szintű közepes minőségű acélból készült nagyon élesre húzható, de használat során hamar elmegy a borotva éle. Ha a kis pengét ritkábban használjuk, akkor szükség esetén mindig kéznél van egy borotva éles kis penge. A kés vastagsága, mivel nincs túlzottan sok eszköz beépítve kényelmes fogású, azt kell mondjam ideális méretű. Ez a kés egyike a top 10-es késszériámnak. A kést azóta sokszor viseltem. Ha EDC-re csak egy kést akarok vinni, akkor ezt rakom az övemre. Egyébként meg kiegészítő EDC késem, ha nem erdőbe megyek. Utazáskor kiegészítem még a Swiss+Tech Micro Plus al.
A Climberben ugyanaz az olló van, mint a nagy Outriderbe. Igen praktikus eszköz. Akinek ez nem fontos, annak a Spartant javaslom. Az olló rugója itt is hajlamos bezáráskor félrecsúszni, esetleg törni. Nálam még nem tört el, de az Extrametál boltban garanciálisan cserélik a törött rugót. A késre emellett teljes élet garanciát vállal a svájci cég. A Climber modellnél nincs az olló alatt keresztfejű csavar.
Ezzel szemben viszont van egy számomra teljesen haszontalan cipelő kampó. Ennek nyitása a kulcskarika miatt is igen körömtörő mutatvány.
A svájcibicska elengedhetetlen eszköze a dugóhúzó. Sört bármivel tudunk bontani, de egy üveg bort kinyitni csak dugóhúzóval lehet. Korábban vettem egy kis Wenger bicskát, aminek a dugóhúzója az első parafa dugó után szinte kiszakadt a kés nyeléből. Igaz vita nélkül garanciálisan cserélték, de azóta ha veszek dugóhúzós kést, az első adandó alkalommal kibontok vele egy palack bort. Érdemes úgy palackot bontani, hogy a dugóhúzót teljesen betekerjük a dugóba, és a markolatot megbillentve, a palack szélének támasztva, mint egy emelőszerkezettel megindítjuk a dugót. Ezután már könnyűszerrel kihúzhatjuk.
Másik alap eszköz a sörnyitó. ezen találunk széles csavarhúzót, és egy kábelcsupasztót. A kiegészítők között megtaláljuk a konzervnyitót a kiscsavarhúzóval, és a markolatba csúsztatott csipeszt, és fogpiszkálót.
TN. Memphis, 2013.08.02.
Linkek:
Készült fényképek:
A képekre kattintva, külön ablakban megtekinthető nagyobb felbontásban...