Kilden - KLB
(utolsó módosítás: 2012.01.02.)
A kis Bűzös borz. Made in Hungary
Műszaki adatok:
- Típus azonosító: KLB
- Penge hossza: 112 mm
- Él hossza: 112 mm
- Penge max. szélessége: 27 mm
- Penge vastagsága: 3,2 mm
- Penge anyaga: RWL-34 porkohászati rozsdamentes acél
- Élezése: eredetileg skandináv szerű, skandira alakítva az élszög 23°, élszalag szélessége 7,7 mm
- Kés hossza: 232 mm
- Súlya: 172 g tok nélkül
- Markolat anyaga: imbuia fa + fehér, fekete fíber, sárgaréz corby csavarok (5 mm -es zsinórfurattal)
- Markolathossz: 120 mm
- Markolat vastagsága: 18 - 25 mm
- Markolat szélessége: 26 - 29 mm
- Készült: 2011. szeptember
- Ára: 42 eFt tok nélkül
Tapasztalataim:
2011. őszén eléggé rákattantam a skandi késekre, és Ray Mears Woodlore kése pedig nagyon megtetszett. Skandi késből legtöbb tapasztalatom egy olcsó Bahco-Mora késsel volt, aminek hihetetlen metszőképessége rádöbbentett, érdemes a skandináv élű késekkel foglalkozni. Ray Mears brit késkészítő 1990. óta gyártja a Woodlore túlélőkést. Ára igen borsos, 150 eFt körül mozog, de ennek ellenére éves várólistánál tartanak. Egy módosított változata is létezik, a Bushcraft, ami jellemzően a késhegy kialakításában tér el, illetve azt R. Mears tervei alapján a brit mester Stephen Wade Cox készíti.
Körülnéztem a hazai mesterek között, ki készít Woodlore/Bushcraft replikát. A lista rövid lett. Hegyes Sanyi, Marek Csaba, Kilden, és Matifutól lehet ilyent kérni. Szasza foglalkozik a témával, lehet, hogy idővel ő is felveszi a palettájára. Mivel Hegyes Sanyitól van egy Vaddisznóm, amiről csak felsőfokon tudok nyilatkozni, kézenfekvő volt, hogy tőle rendelek. Nála azonban lassan 2 éves várólista van, így ez nem volt rövid távon megoldás. Többi készítőt megkérdezve, szerencsém volt, mivel Kildennek épp volt egy KLB kése szinte kész állapotban, amit a 2011. szeptemberi Lurdy házban tartott nemzetközi késkiállításra szeretett volna elhozni, és még szabad volt. Ezt én azonnal foglaltam, és a Lurdyban át is vettem.
A kés Ray Mears - Bushcraft késének nem pontos replikája. Pengéje hosszabb, és apró részletekben eltér. A kés első benyomásra igen tetszetős volt egy furcsaságot leszámítva. A keményfa markolatpanelek alatt két fiber alátét is volt, ráadásul különböző színben. Én jobban szeretem a szolid eleganciát, és ez pont nem ebbe az irányba mutatott. Ránézésre egy kis bűzös borz jutott az eszembe a közismert Walt Disney rajfilmekből. Ez az emlék azonban szerethetővé tette ezt a kis furcsaságot, így bevallom egy idő után már megtetszett. Sajnos a markolat szélessége kevésbé. Bizony jobb lett volna, ha Kilden mester lemond a fekete fiberekről, mert úgy pont jó lett volna számomra a fogása.
A kés markolata egy Brazil keményfából, imbuiából készült. Ennek természetes színe csokoládébarna. A kés markolata igen kényelmes kialakítású, ha a túlméretes markolatátmérőt leszámítom. 5 mm-es zsinórfurattal. és komolyan kialakított madárfejjel rendelkezik, így három ujjal biztosan fogható, és sújtható vele.
A kés pengéje 3,2 mm vastag RWL-34 porkohászati acél, skandináv éllel, vagyis én ezt gondoltam róla. Valójában konvexesen domború oldalú, vékony élszalagos skandináv él hatását keltő élmegoldással rendelkezett. A skandi szerű leélezés okán a 3,2 mm-es pengevastagság igen erős pengét eredményez, akár túlélőkés gyanánt is használható, de már kellően vékony a finomabb vágásokhoz. Ennek ellenére bizony még ez is repeszt. Skandináv élnél ami már nem repeszt, és megfelelő munkához, az a 2 mm-es pengevastagság. Skandináv élezésű pengének nem feltétlen porkohászati szuperacélt választanék, csodálkoztam is, hogy Kilden mester miért ebből készítette a KLB-t. A valódi élezést immáron ismerve, már értem. Valódi skandináv élezésnél én ATS-34, 154CM, N678, N690, Sandvik-13C26, AUS8, 8Cr13MoV, O1... acélok közül választanék.
A penge nagyon szépen kialakított, precízen megmunkált Bushcraft forma. Erdőben alaposan teszteltem valódi skandináv éllel, és igen meggyőző volt. A pengét még sújtófás favágásra is kipróbáltam, mint extrém igénybevétel, és gond nélkül bírta. Az RWL-34 ahogy elvártam igen éltartó volt, és kipattogzást nem tapasztaltam, igaz 23°-os élszalagnál nem is gondoltam, hogy tapasztalok ilyent.
Amikor anno a Lurdy kiállítás után a Pallaszba mentem új szerzeményemmel, ahol is a havi rendszerességű budapesti késtalálkozó kezdődött korán érkeztem. Csak egy-két topictársam volt még ott, így elkezdtem foglalkozni a KLB-vel. Mint írtam, egy ideje már foglalkoztatott a skandináv élezés, és ismertem milyen brutális metszőképesség várható el alapból az ilyen éllel rendelkező késektől. A KLB éles volt, de egyértelműen nem annyira, mint egy skandináv él. Sebaj, már cirka egy éve élezés a hobbim, nem kihívás egy kés élezésének megigazítása. Ekkor derült ki, hogy a KLB valójában nem skandináv éllel rendelkezik. A KLB leköszörült élfelülete a valóságban egy kissé domború, konvex felület volt, a végén egy vékony élszalaggal. Kilden később meg is írta a fórumon, hogy minden skandi élre tesz egy kis élszalagot, hogy az él erősebb legyen. Ezt a megoldást gyengébb minőségű acéloknál, és 18°-os élszögnél pl. az Enzo is megteszi.
Mivel én egy valódi skandi kést szerettem volna, nem volt mit tenni, nekiláttam átprofilozni a kést. Aki már élezett skandi pengét, az tudja, hogy a domború élnél, ráadásul élszöggel megspékelve, nincs nagyobb kihívás. A feladatot nehezítette az RWL-34-es porkohászati csúcsacél. Egy provizórikus skandit ott este a Pallaszban tettem a késre, melyet éltársak elismerően vizsgáltak, de a komoly munka otthon következett. Egyszerűen szólva befontam a hajamat, mire kész lettem vele. Ezt a nagy munkát azonban csak egyszer kell végigszenvedni. Eddig ezt a skandi kést volt a legnehezebb megéleznem, viszont ez volt a leg igényesebben kialakítva, és ez tetszett a legjobban az összes eddigi közül.
A kést nem sokkal később a nagy markolat miatt kénytelen voltam eladni.
Budapest, 2011.12.30.
Linkek:
Készült fényképek:
A képekre kattintva, külön ablakban megtekinthető nagyobb felbontásban...