Szasza - Cápa (N678)
(utolsó módosítás: 2012.10.16.)
Szántó Szabolcs, a Magyar Késmíves Céh tagja, Made in Hungary
Műszaki adatok:
- Penge hossza: 85 mm
- Él hossza: 80 mm
- Penge vastagsága: 3,7 mm
- Penge anyaga: Böhler N678 rozsdamentes acél
- Élezése: FFG, élszalagos
- Kés hossza: 189 mm
- Súlya: 75 g tok nélkül, fonattal
- Markolathossz: 92 mm
- Markolatszélesség: 20 - 23 mm
- Készült: 2012. nyarán
Tapasztalataim:
Az augusztusi Késtalálkozón Szasza kezembe nyomta ezt a Cápát, hogy nyugodtan "üssem-vágjam", próbáljam ki ezt az acélt. Közel 3 éve volt egy Böhler N678 acélból készült fixpengés késem. Anno azért szerettem, mert bár élező tudásom csak kezdő szintű volt, de ennek ellenére sikeresen tudtam a borotva élt produkálni rajta. Éltartása emellett egész tűrhető volt. Szasza a mostani pengét a megszokottól eltérő hőkezeléssel készítette. Keményebb lett a penge, ami várhatóan jobb éltartást eredményez. Sajnos a régi normál hőkezelésű N678-as pengém már nincs birtokomban, így nem tudtam azzal összehasonlítani.
Arra gondoltam, hogy többféle acélból készült pengét próbálok ki együtt. Első tesztelőnek a saját Fällkniven WM1 (VG-10)-es fixemet választottam. Ennek a késnek a pengeformája, mérete nagyon hasonló a Cápáéhoz, ergo amit a WM1-essel sérülésmentesen el tudok végezni, azt a Cápával is kipróbálhatom. Annak ellenére, hogy Szasza kifejezetten számba rágta, nyugodtan adjak neki, én azért szerettem volna sérülésmentesen visszaadni kését a teszt végén. Egy tanulságot hamar levontam. Vékony pengés, zsinór markolatos kést csak komoly kesztyűvel szabad tesztelni, vagy sehogy.
A Cápát kétszer vittem fel a Pilisbe, és otthon is teszteltem élezésre, rozsdásodásra. Sajnos az utolsó pilisi tesztnél történt vandál esemény alaposan kitolta a cikk elkészülésének időpontját. Indulás előtt szokásos módon megéleztem a késeimet, baltámat. Élezés szempontjából nagyjából hasonlóan könnyű borotva élt húzni rá, mint a Sleipnernél. Ez az újféle hőkezelésű N678 biztosan keményebb mint a régi változat, mivel anno a Sleipner még kemény dió volt a számomra, viszont az N678-al boldogultam. Első próba a tollaság faragás volt száraz, kemény akác ágon. Amellett, hogy nem voltam túl vidám a puritán markolatmegoldás miatt, ennyit sikerült vagdosnom. Meglepően jól vágta a kemény szeleteket, megközelítően olyan jól, mint a WM1-el.
Célszerűen, még a durvább ütőfás teszt előtt szoktam kipróbálni a kések metszőképességét. Legközelebb valószínűleg ilyen markolat nélküli pengét nem fogok tesztelni, mivel sok esetben a kényelmetlen fogás miatt nem lehet igazából kipróbálni a kést. Az ilyen kés kipróbálását meghagyom a profiknak. Kirándulások alkalmával gyakori feladat egy bot vágása, legallyazása. Erre remek próba egy nyárs készítése. Itt minden késsel készítettem nyársakat. Az N678 -as Cápa határozottan jobban teljesített, mint a svéd WM1-es, annak ellenére, hogy igen kényelmetlen volt így a markolata.
Innentől már tényleg a fikció területére kóborlunk. Ez már az a rész, ahol a mini baltámmal sokszorta hatékonyabban tudnék eredményt elérni, ráadásul annak ez hétköznapi feladat lenne. Ennek a kis fixnek pedig a valóságtól elrugaszkodott felhasználása. Szigorúan minden esetben a saját WM1-em tesztelt először, és ha abban bármi sérülés történt volna, azt a tesztet nem vittem volna végig a Cápán. Szóval előkerült az ütőfa. Ennek az a lényege, hogy a kést a vágás helyére illesztjük, majd egy cirka alkar hosszúságú 6 cm átmérőjű fadarabbal ütjük a pengehátat. Ennek hatalmas előnye, hogy az éles penge a fába hatoláson kívül nem mozog. Viszonylag biztonságos a felhasználás. Legrosszabb esetben rácsapunk az ujjunkra, és rövid időre hobbi csillagászok leszünk. Választottam egy igen kemény száraz tölgyfa ágat, és V alakban bevagdostam. Itt, mivel az élforma dominál, hasonlóan teljesített, mint a WM1, ámbár ott igencsak figyelni kellett, hogy ne üssek a műanyag markolatra. A lényegi kérdés, hogy lesz-e a pengén kitöredezés, vagy kihajlás. A helyszínen egy 20x-os zsebnagyítóval megnéztem a pengét a mutatvány végén, és teljesen ép volt az élszalag.
Egy outdoor fixpengés késnél én fontosnak tartom, hogy a kés hegye kellően erős legyen. Ha egy mélyedést szeretnék csinálni, akkor a kés hegye biztonsággal bírja a feladatot. Ez már nem ütőfás, hanem sima kézierős feladat. Egy kicsit már korhadtabb faágba vájtam mélyedéseket. Itt is elsőnek a WM1-essel. A Cápa sajnos viszonylag hamar elhagyta a hegyét egy cirka 3 mm-es darabon. Nem rossz ez a keményebb hőkezelésű acélváltozat, de ehhez mindenképpen erősebb hegykialakítás kellene.
Visszatérve az ütőfához, kipróbáltam, hogy egy kisebb tuskót fel lehet-e vele hasogatni. Ezt próbaképpen más EDC késsel is meg tudtam valósítani, ergo ennél sem maradt ki. Nagy előny volt, hogy nem kellett óvatoskodni a markolat miatt, mert legfeljebb tekerek rá új fonatot. Ez persze teljesen természetellenes felhasználása a Cápának, de ha véletlen úgy adódik, lehet vele ezt is. Nos ezek után megnéztem az alkaromon, hogy van -e egyáltalán olyan penge, ami picit is vágja a szőrt. A VG-10 még reszelősen borotvált, az N678 gyakorlatilag már életlen volt. A Sleipner az összehasonlításban éltartóbbnak bizonyult. Előnye viszont az N678-nak, hogy otthon próbából egész napra vízbe állítva, semmi elszíneződés nem keletkezett a pengén.
Végezetül, ha valaki hengerelt acélból szeretne kést Szaszától, és fontos a garantált rozsdamentesség, bátran válassza az N678-ast. Engem nem zavar a penge foltossága, viszont le vagyok nyűgözve Szasza kovácsolt GO3-asától. Én biztos a kovácsolt W8 vagy GO3-ast kérném Szaszától. Késkészítők között nem általános, hogy valaki tud kovácsolni, pláne Szasza által produkált minőségben. Szerintem érdemes kihasználni a lehetőséget.
Budapest, 2012.10.16.
Linkek:
- Késportál.hu - A Magyar Késmíves Céh tagjai - Szasza
- Szasza (Szántó Szabolcs) fegyverkovács mester honlapja
Készült fényképek:
A képekre kattintva, külön ablakban megtekinthető nagyobb felbontásban...