A.Wright and Son - 700 Bushcraft
Made in England, Sheffield
(utolsó módosítás: 2012.06.26.)
Műszaki adatok:
- Penge hossza: 105 mm
- Él hossza: 96 mm
- Penge max. szélessége: 25 mm
- Penge vastagsága: 3,8 mm
- Penge anyaga: O1 szénacél 56-58 HRC
- Élezése: skandináv él, élszöge 31°, élszalag szélessége 7 mm
- Kés teljes hossza: 220 mm
- Súlya: 174 g tok nélkül, tokkal 245 g
- Markolat anyaga: keményfa, rózsafélék, (6 mm -es zsinórfurattal)
- Markolathossz: 115 mm
- Markolatvastagság: 20 mm
- Markolatszélesség: 24 - 27 mm
- Tok: 3 mm-es marhabőr, eredeti
Tapasztalataim:
2011-ben, mikor kaptam egy kis Morát nagyon megszerettem a skandináv élt. Ha szereted a kimagasló metszőképességgel rendelkező kést, és nem zavar, ha repeszt, akkor nagyon ajánlom ezt az éltípust. Akkor megfelelő az él, ha nincs a végén élszalag, pici sem, és az él felülete sík, tehát nem konvex még hangyányit sem. Csak ilyen kést vegyetek, különben az első élezés 8-10 órás mutatvány lesz. Legnagyobb gáz az íves élfelület, ugyanis itt nemcsak nagy meló van vele, de még az élezés síkja sem adott - billeg a kés a kövön. A skandináv késeknél eddig jellemzően 18-30°-os élszöget mértem, de a Woodlore késnél a hegynél ez felmegy 45°-ra.
Skandináv éllel sok felhasználási területre készítenek kést. Számomra a kis faragó kés, és a 10-11 cm-es pengeméretű erdőjáró túlélőkés tetszik a legjobban. Ez utóbbi kategóriába tartozik ez a Bushcraft kés is.
Hogy keletkezett ez a késforma?
Ray Mears évekig használt Bushcraftra alkalmatlan késeket, mígnem 1990.-ben saját tapasztalatait
felhasználva megtervezte, és megalkotta erre a célra szánt Woodlore kését. Ez hamar legendás kés lett.
Logójában egy angol tölgy szerepel, melyet a markolatnál előszeretettel alkalmaznak.
Ennek továbbgondolt változata a Bushcraft kés, Ray Mears tervei alapján a brit mester Stephen Wade Cox készít.
A pengéjének hegykialakítása íveltebb, viszont az élszöge végig azonos lett.
Markolatkialakítását úgy tervezték, hogy különböző méretű kézzel is kényelmesen
használható legyen.
A Bushcraft kést elkészülte után Stephen Wade Cox bushcrafter csapatával alaposan tesztelte, amit a kés bravúrosan teljesített. A legendás Woodlore kés ára 150 eFt, és 2 éves várólistával rendelkezik. Ennek módosított angol változatai, viszonylag gyorsan hozzáférhetőek, és 50 eFt körül mozognak. Ilyen a Bushcraft kés, vagy annak vékonyabb pengéjű és karcsúbb markolatú változata a Wilkinson Sword modell, vagy A.Wright and Son által készített, és itt bemutatott 700 Bushcraft kés.
Az A. Wright and Son egy angol Sheffieldi késműves cég. Arthur Wright 1947-ben alapította. A késeket mind egyedileg készítik, azaz nem futószalagos termelésről van szó. Az acél hőkezelését is maguk végzik. Késeik acélja minden esetben kiváló minőségű O1 szénacélból készül, markolatuk pedig természetes anyagokból.
Ez a kés a 700 Bushcraft, ami gyakorlatilag Ray Mears Woodlore és Bushcraft késének összegyúrása. Örökölte a Woodlore markolat, és pengeformáját, a Bushcraft él kialakítását, ahol végig azonos élszögű a kés, nevezetesen 31°-fokos. Ez egy igazi kézzel készített erdőjáró - túlélő kés. Acélja O1 nem rozsdamentes szénacél, melyet differenciált hőkezeléssel 56-58 Rockwell keménységűre edzettek. Ez a penge igen erős, és izgalmasan finom, borotvaél húzható rá. Markolata rózsafafélékből készült, csavarral rögzített, és egy méretes zsinórfuratot is tartalmaz. Késhez jár egy szintén teljesen kézzel készített, varrt bőrtok is.
A kést jómagam is leteszteltem a Pilisben kemény görcsös tölgyfán, illetve friss 3-4 cm-es ágon. Első feladat botnak, vagy nyársnak megfelelő ág vágása, gallyazása, és hegyezése volt. Az ág kicsapkodása ment, de nem egy csapásra. Fűrésszel talán jobban ment volna. Gallyazás már nem jelentett gondot, a hegyezést meg kimondottan ennek a késnek találták ki.
Következett a nagyobb attrakció, száraz görcsös tölgyfa felhasogatása. Nagyon szépen vitte, és semmi sérülés nem keletkezett a görcsön átkalapálva. Erős penge, erős heggyel, bátran lehetett feszegetni vele. A hegyet meg nyugodtan csapkodtam, mivel az eddig tesztelt kések közül ennek van a leg erősebb hegye, amit a skandináv él kialakításnak köszönhetünk.
A fát apróra hasogattam, ami nagyon ment a késnek. A repesztő hatása miatt alig nyomtam a pengét a fába, már nyílt is szét. Ennyi gyötrelem után a kés már nem borotvált, hasonlóan, mint pl. a Fällkniven S1 Lam.VG-10-es acéllal. Ennek ellenére úgy szeletelte a hasított fa száraz belsejét, mint egy éles penge. Nagyon meglepő volt. Ha előtte nem néztem volna, hogy viszi-e még a szőrt, akkor biztosra vettem volna, hogy igen. Ennek ellenére elővettem a kis Fällkniven DC4-esemet, és a gyémántporos felületen, majd a kerámián ráéleztem párat. Ez az egyik nagy előnye a skandináv élnek, hogy élezési tudás nélkül is eredményesen lehet élezni. Egy a fontos, hogy igazi skandináv élből kell kiindulni, és nem szabad élszalagot vagy konvexet ráhúzni. Ha ezt megtesszük, akkor amellett, hogy nyertünk adott szituban 5 percet, megajándékoztuk magunkat egy több órás pengeprofilozással.
Következett a tűzgyújtás. Élesztéknek felhasított és belül feltépkedett tampont használtam, belobbantásra pedig szikravetőt. A kis Bushcraft kés bőséges szikraesőt produkált. Sikeres tűzgyújtás után kis pihenés, majd irány haza. Otthon kés mosás, és ezt a kést sem amortizáltam le. Ez azt jelenti, hogy nem sérült a kés, ezután is bátran használhatom avval a biztos tudattal, hogy normál használat mellett nem tudom tönkretenni. A kést konyhában is kipróbálta, és tuti nem oda való.
Budapest, 2012.06.11.
Linkek:
- Késportál.hu - Fórum » Márkamánia » Márkákról vegyesen » Skandináv kések, márkák
- A.Wright and Son - Sheffieldi késműves honlapja
- Ray Mears kések
Készült fényképek:
A képekre kattintva, külön ablakban megtekinthető nagyobb felbontásban...